Hyppää sisältöön
Kaupunki ja päätöksenteko

Salon kaupunki työnantajana

Salon kaupunki on monialayhteisö, jonka palveluksessa on yli 3.500 työntekijää. Vakituista henkilökuntaa on reilut 2.900. Salon kaupunki on monipuolinen työllistäjä ja koulutusmyönteinen työnantaja. Liikunnallinen Salo panostaa työhyvinvointiin, ja käynnissä on syksyllä 2018 käynnistynyt toimivan työyhteisön kärkihanke.

Panostamme hyvään johtajuuteen ja tavoitteemme on olla joka päivä parempi kaupunki sekä asukkaillemme, yrittäjillemme, henkilöstöllemme että yhteistyökumppaneillemme. Olemme savuton työnantaja.

Vaihda kallis elämä rikkaaseen!

Henkilöstöetuja:

  • maksuttomia liikuntaryhmiä
  • lounasruokailun henkilökuntahintaan
  • kouluttautumis- ja kehittymismahdollisuuksia
  • liikunta- ja kulttuurietuja

Laaja joukko eri alojen osaajia

Salon kaupungin henkilöstö koostuu laajasta joukosta eri alojen osaajia. Ammattinimikkeistä yleisimpiä ovat:

  • hoitaja
  • lähihoitaja
  • lastentarhanopettaja
  • laitoshuoltaja
  • sairaanhoitaja
  • peruskoulun luokanopettaja

Kaupungin vakinaisesta henkilöstöstä naisten osuus on 87,5 prosenttia ja miesten osuus 12,5 prosenttia. Vakinaisen henkilöstön keski-ikä on 47,6.

Henkilöstöraportti 2019 (824,90 Kt)

Oletko Sinä etsimämme henkilö seuraaviin tehtäviin?

16.4.2021
Maanmittausinsinööri
16.4.2021
Kaavoitusarkkitehti
16.4.2021
Lähihoitaja
15.4.2021
Lähihoitaja
1.4.2021
Johtava sosiaalityöntekijä
15.4.2021
Sosiaalityöntekijä
15.4.2021
Sosiaalityöntekijä
13.4.2021
Laitoshuoltaja
13.4.2021
Sosiaalityöntekijä
16.3.2021
Koulupsykologi
8.4.2021
Lähihoitaja
8.4.2021
Lähihoitaja
8.4.2021
Koulusihteeri
8.4.2021
Luokanopettaja
7.4.2021
Tuntiopettaja
6.4.2021
Erityisluokanopettaja
1.4.2021
Psykologi
24.2.2021
Ohjaajien sijaisrekisteri lastensuojeluyksikkö
24.2.2021
Ravitsemispalveluiden sijaisrekisteri
24.2.2021
Koulunkäyntiohjaajien sijaisrekisteri
24.2.2021
Opettajien sijaisrekisteri
24.2.2021
Hoitajien sijaisrekisteri vammaispalvelut
24.2.2021
Lähi- ja sairaanhoitajien sijaisrekisteri
24.2.2021
Varhaiskasvatuksen sijaisrekisteri
24.2.2021
Hammashoitajien sijaisrekisteri
24.2.2021
Maatalouslomittajien sijaisrekisteri
24.2.2021
Laitoshuoltajien sijaisrekisteri

Yhteystiedot

Christina Söderlund
Henkilöstöjohtaja
christina.soderlund@salo.fi
02 778 2103

Anne Kujanpää
Henkilöstöasiantuntija
anne.kujanpaa@salo.fi
02 778 2248

Pia Auranen-Karlsson
Palvelussuhdeasiantuntija
pia.auranen-karlsson@salo.fi
02 778 2102

Margetta Salminen
Henkilöstösihteeri
margetta.salminen@salo.fi
02 778 2146

Virpi Roos-Rantanen
Rekrytointiasiantuntija
virpi.roos-rantanen@salo.fi
02 778 2278

Hanna Visuri
Rekrytointiasiantuntija
hanna.visuri@salo.fi
02 778 2277

Annukka Sistonen
Henkilöstösuunnittelija
annukka.sistonen@salo.fi
02 778 2249

Heidi Lahtinen
Työhyvinvointikoordinaattori vs.
heidi.lahtinen@salo.fi
02 778 2097

Anne Liimatainen
Työsuojelupäällikkö
anne.liimatainen@salo.fi
02 778 2246

Työsuojeluvaltuutetut vuosina 2018-2021:

Päivi Virtanen-Telaranta
paivi.virtanen-telaranta@salo.fi
044 778 2090

Tiina Tulonen
tiina.tulonen@salo.fi
044 778 2092

Pekka Huldén
pekka.hulden@salo.fi
044 778 4286

Katja Mäkinen
katja.makinen@salo.fi
044 778 2298